Blue Flower

Wakacyjne Rewitalizacje - część II: Stres

Stres, a szczególnie ten, który ma swoje źródło w otoczeniu, jesteśmy w stanie zniwelować poprzez połączenie kilku czynników:

  • aktywność fizyczna,
  • dbanie o swoje ciało,
  • zdrowy sen.

 

Stres, a szczególnie ten, który ma swoje źródło w otoczeniu, jesteśmy w stanie zniwelować poprzez połączenie kilku czynników:

  • aktywność fizyczna:

odradzamy sporty walki i zakładające rywalizacje, gdyż pod wpływem takich aktywności wydzielana jest adrenalina i kortyzol, które tylko podwyższają poziom stresu. W czasie uprawiania sportu myśli dotyczące pracy, obowiązków i kłopotów szybko znikają. Nasz umysł może od nich na chwilę naprawdę odpocząć. W tym czasie nasz mózg jest zajęty koordynowaniem faz ruchu, liczymy w głowie powtórzenia albo koncentrujemy się na przebiegu gry lub na tym, co mówi do nas instruktor. Nasz umysł w tym czasie nie ma już zwyczajnie wolnych zasobów, aby móc martwić się i przejmować trudnościami.

  • dbanie o swoje ciało:

masaże, zabiegi pielęgnacyjne, dieta antystresowa. Możemy wesprzeć nasz organizm dostarczając mu odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Dzięki temu stres nie będzie miał tak silnego, negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Poniżej przykłady substancji jakimi można wzbogacać dietę:

Potas: odpowiada za regulację pracy nerek. Znajdziesz go w: pomarańczach, morelach, orzechach, drobiu i zbożach.
Magnez: chroni przed skutkami napięć i stresu. Znajdziesz go w: karczochach, botwinie, szpinaku, bananach oraz nasionach soi  i orzeszkach ziemnych.
Witaminy z grupy B: pomagają w regulacji wahań nastroju i rozdrażnieniu. Znajdziesz je w: rybach, awokado, fasoli, grochu, porzeczkach, agreście.
Cynk: potrzebny jest do produkcji enzymów i hormonów, które kontrolują system nerwowy. Znajdziesz go w: owocach morza, mięsie, podrobach, fasoli, soczewicy, słoneczniku, dyni i pestkach dyni.
(więcej info na temat potraw i substancji pomocnych w zwalczaniu stresu w artykułach na blogu).

  • zdrowy sen:

eksperci odradzają oglądanie przed snem telewizji. Zalanie umysłu obrazem i dźwiękiem utrudnia wyciszenie i odprężenie się. Odradza się również spożywania posiłków tuż przed położeniem się spać, gdyż wydzielana wtedy insulina znosi działanie melatoniny- hormonu, który pomaga w zasypianiu. W czasie urlopów dość często spożywany alkohol w godzinach wieczornych, choć powoduje senność to ma bardzo destruktywny wpływ na kolejne fazy snu a spadek poziomu alkoholu we krwi powoduje gwałtowne wybudzenia w nocy i stany lękowe.

Wakacyjne rewitalizacje - część I Stres

Leczenie stresu, lęku

 Stres- objawy krótko długotrwałe