Blue Flower

Co wspólnego ma psychologia z dietetyką ?

Cóż, z pewnością nie jest to tak jak z piernikiem i wiatrakiem. Człowiek jest przecież duszą, umysłem i ciałem i aby móc sprawnie funkcjonować wszystkie trzy składowe powinny ze sobą współgrać a każdą z osobna winno się pielęgnować. Chore ciało nic dobrego duszy nie przyniesie, uszczerbki zaś na duszy osłabią ciało.
W dzisiejszym świecie czasem ciężko jest znaleźć wystarczającą ilość czasu i sprzyjające warunki by kompleksowo o siebie zadbać.

A przecież samopoczucie zależy również od tego jak my traktujemy samych siebie. Zdarza się, że jeżeli sami nie dostarczymy sobie tego czego organizm czy dusza potrzebuje lub wręcz się domaga, jak odpowiedniej dawki śmiechu, adrenaliny, wyciszenia tudzież innych, możemy nie dostać tego z zewnątrz.
 
Wszyscy wiemy, że obejrzenie dobrego filmu w zimowy wieczór przy kominku z kubkiem gorącej czekolady może być lekiem na całe zło, ale nie wszyscy wiemy dlaczego. Otóż czekolada jest źródłem substancji psychoaktywnychczyli takich, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy poprzez wpływ na funkcje mózgu. Brzmi strasznie? Absolutnie nie ma się czego obawiać, stymulanty w minimalnych dawkach, takich jakie zawarte są na przykład w czekoladzie, nie mają negatywnego wpływu na organizm, wręcz odwrotnie - możemy korzystać z ich właściwości.  

W czekoladzie znajdziemy anandamidy

wydzielane podczas snu i chwil relaksu, tyraminę i fenyloetyloaminę mające działanie antydepresyjne (ich produkcja wzrasta w organizmach osób zakochanych) oraz w większych ilościach tryptofan, który przekształcany w serotoninę zmniejsza podatność na stres. Ponadto słodki smak i zapach czekolady pobudzają wydzielanie endorfiny- hormonu szczęścia. Zapadając się w miękki fotel, zapominając o trudnościach, przeszkodach, problemach, niezałatwionych sprawach fundujemy ciału parę godzin na regenerację a duszy sprawiamy darmowy pobyt w spa. Takie historie dotyczą nie tylko czekolady, ale wielu składników diety o których cudownym wpływie na umysł, duszę i ciało często nie mamy pojęcia.